МАЛ АЖ АХУЙ, ГАЗАР ТАРИАЛАНГИЙН САЛБАРЫН АЙМГИЙН АВАРГУУД ТОДОРЛОО

МАЛ АЖ АХУЙ, ГАЗАР ТАРИАЛАНГИЙН САЛБАРЫН АЙМГИЙН АВАРГУУД ТОДОРЛОО

94

Билгийн тооллын XVII жарны “Шороон гахай” жилийн хаврын тэргүүн сарын “Сар шинийн баяр”-ын өмнө аймаг, орон нутгийнхаа хөгжил дэвшилд үнэтэй хувь нэмэр оруулж, мал сүргээ үр төлөөр нь өсгөн үржүүлэн, хөдөөд ядуурлыг бууруулахад тодорхой хувь нэмэр оруулж малгүй буюу цөөн малтай иргэдийг малжуулан, 100 эхээс 100-120 хувиар төл бойжуулж, хээлтэгч малын сүрэгт эзлэх хувийн жинг тогтвортой хэмжээнд байлган, эх мал бүрийг 100 хувь саалинд хамруулж, сүү цагаан идээ боловсруулан зах зээлд нийлүүлэн өрхийн орлогоо нэмэгдүүлсэн, мал аж ахуйн өвөлжилтийн бэлтгэлийг бүрэн хангасан зэрэг үзүүлэлтээр аймгийн аваргын болзол хангасан малчид, тариаланчид, хадланч, фермерүүдийг алдаршууллаа. Үүнд:

Аймгийн “Хошой аварга малчин”-аар:

1. Баян-Өнжүүл сумын Нацагдоржийн Баянтөгс
2. Мөнгөнморьт сумын Өлзийн Буяннэмэх
3. Дэлгэрхаан сумын Хишигбандийн Баянжаргал
4. Баянжаргалан сумын Гомбодоржийн Эрдэнэчулуун
5. Алтанбулаг сумын Жанчивын Өвгөн нарыг;

Аймгийн “Аварга малчин”-аар:

1. Алтанбулаг сумын Доржийн Гэрэлт-Од
2. Алтанбулаг сумын Дэлэгийн Алтангэрэл
3. Алтанбулаг сумын Жигжидийн Мөнхбат
4. Архуст сумын Мэндэнгийн Эрдэнэбаяр
5. Батсүмбэр сумын Дашзэвэгийн Энхболд
6. Баян сумын Хорлоогийн Зулаа
7. Баянчандмань сумын Лхамжавын Өлзийбаяр
8. Баяндэлгэр сумын Наваанзундуйн Цэвээндорж
9. Баянжаргалан сумын Пүрэвийн Ганбаатар
10. Баянжаргалан сумын Загдсүрэнгийн Болдбаяр
11. Баян-Өнжүүл сумын Цэрэндоржийн Бат-Очир
12. Баян-Өнжүүл сумын Нэргүйн Эрдэнэбат
13. Баян-Өнжүүл сумын Оргодолын Отгонбаатар
14. Баянхангай сумын Бадарчийн Батчулуун
15. Баянцогт сумын Нямгомбын Пүрэвбиш
16. Баянцагаан сумын Рэнцэнгийн Дашбал
17. Баянцагаан сумын Цэрэндондогийн Алтанхүү
18. Борнуур сумын Батаагийн Пүрэвдорж
19. Бүрэн сумын Жанлавын Эрдэнэ-Очир
20. Бүрэн сумын Шаравдоржийн Хад
21. Бүрэн сумын Тогмидын Дамбадаржаа
22. Дэлгэрхаан сумын Лхасүрэнгийн Түвшинжаргал
23. Дэлгэрхаан сумын Азархүүгийн Мишигсайхан
24. Жаргалант сумын Доржийн Отгонбаатар
25. Лүн сумын Дамбадаржаагийн Ганбат
26. Лүн сумын Дамбаюүрэнгийн Галбадрах
27. Мөнгөнморьт сумын Сүндэвийн Баярсайхан
28. Заамар сумын Дончийгийн Сандагсүрэн
29. Угтаалцайдам сумын Шаандарын Гарам-очир
30. Угтаалцайдам сумын Халзангийн Эрдэнэбат
31. Цээл сумын Рагвын Ширэндэв
32. Өндөрширээт сумын Чулуунбатын Ишдорж
33. Өндөрширээт сумын Төмөрбаатарын Батбаяр
34. Сэргэлэн сумын Бадамжавын Эрдэнэбаяр
35. Сэргэлэн сумын Дамчаагийн .Батмөнх
36. Сүмбэр сумын Юрагийн Алтанхуяг
37. Эрдэнэ сумын Шижээбалжирийн Мөнх-Эрдэнэ
38. Эрдэнэ сумын Ганбаатарын Анхбаяр
39. Эрдэнэсант сумын Сагмиддашийн Санжмятав
40. Эрдэнэсант сумын Төмөрбатын Мөнхжаргал
41. Эрдэнэсант сумын Гомбосүрэнгийн Ононбат нарыг
“Ж.Самбуугийн нэрэмжит, аймгийн залуу аварга малчин”-аар:
1. Алтанбулаг сумын Баяржаргалын Хадбаатар
2. Алтанбулаг сумын Рэнцэнхандын Баттулга
3. Аргалант сумын Төмөрбаатарын Баярсайхан
4. Баян сумын Бавуудоржийн Батсүх
5. Баяндэлгэр сумын Батнасангийн Мөнхсүх
6. Баянжаргалан сумын Дагвадоржийн Батбаяр
7. Баян-Өнжүүл сумын Ширбазарын Халиун
8. Баян-Өнжүүл сумын Оюунаагийн Эрхэмбаяр
9. Баянхангай сумын Нарангэрэлийн Пүрэвсүх
10. Баянцагаан сумын Ганчимэгийн Гантулга
11. Баянцагаан сумын Дулмаагийн Гончигсүрэн
12. Борнуур сумын Пүрэвдоржийн Баянхангай
13. Бүрэн сумын Цэндпүрэвийн Батзориг
14. Дэлгэрхаан сумын Чулууны Нэргүйбат
15. Лүн сумын Амаржаргалын Батбаатар
16. Өндөрширээт сумын Ягаанбандийн Жамбалдорж
17. Сүмбэр сумын Батбаярын Бат-Эрдэнэ
18. Цээл сумын Доржийн Баярмөнх
19. Эрдэнэ сумын Цэцгээгийн Адъяабазар
20. Эрдэнэсант сумын Адъяабазарын Баттулга нарыг
“Аймгийн аварга саальчин”-аар:
1. Алтанбулаг сумын Оргойн Хишигдэлгэр
2. Баян сумын Хасын Эрдэнэцэцэг
3. Баян-Өнжүүл сумын Сандагдоржийн Батзаяа
4. Лүн сумын Нямхүүгийн Дулам
5. Мөнгөнморьт сумын Дашзэвэгийн Нарангэрэл нарыг
“Аймгийн алтан төлийн эзэн”-ээр:
1. Баяндэлгэр сумын Цэдэнсодномын Энхжаргалыг –Алтан тугалын эзэн
2. Баянжаргалан сумын Моломын Пүрэвдоржийг –Алтан унаганы эзэн
3. Баянцагаан сумын Мишигтаяагийн Алтангэрэлийг –Алтан унаганы эзэн
4. Бүрэн сумын Эрдэнэбатын Лхамсүрэнг –Алтан хурганы эзэн
5. Баянцагаан сумын Бямбаагийн Баатарцогтыг –Алтан хурганы эзнээр тус тус шалгаруулж өргөмжлөл, энгэрийн тэмдэг, бэлэгдэл бүхий цом гардуулсан юм.
Мөн газар тариалангийн үйлдвэрлэлийн сүүлийн 3 жилийн ажлын үзүүлэлт, эргэлтийн талбайн ашиглалт, эрчимжүүлэлтийн арга хэмжээ, нэгжээс хураан авсан ургац, иргэдийг ажлын байраар хангасан байдал зэрэг үзүүлэлтээр аймгийн аваргын болзол хангасан тариаланч, тариаланч хамт олон, хадланч, фермерийг шалгаруулан “Аймгийн аварга”-аар нэрлэлээ.
“Аймгийн аварга тариаланч хамт олон”-оор:
1. Баянцогт сумын “Уудамсайхан” ХХКомпани
2. Эрдэнэсант сумын “Буянт төв” ХХКомпани
3. Жаргалант сумын “Хонгор буудай” ХХКомпани
4. Угтаалцайдам сумын “Жаврай үр” ХХКомпани
5. Баянчандмань сумын “Чандмань хүлэмж” ХХКомпани
6. Аргалант сумын “Марс арвай” ХХКомпани
“Аймгийн аварга тариаланч”-аар:
1. Батсүмбэр сумын Дамдингийн Лхагважав
2. Жаргалант сумын Цэрэндолгорын Жигжидсүрэн
3. Сүмбэр сумын Дэлэгийн Нармандах
4. Борнуур сумын Дондогдоржийн Мөнх-Эрдэнэ
5. Жаргалант сумын Баасангийн Батбаяр
6. Аргалант сумын Хаянхярваагийн Ганхүү
7. Борнуур сумын Дамба овогтой Гүжирбаатар
8. Цээл сумын Рэгзэдмаа овогтой Ганболд
9. Жаргалант сумын Баатаржав овогтой Алтанхуяг нарыг
“Аймгийн аварга фермер”-ээр:
1. Батсүмбэр сумын Цэгмидийн Гансүх
2. Борнуур сумын Чимэднамжилийн Жамбалдаш
3. Баянчандмань сумын Далхжавын Алтанбагана нарыг
“Аймгийн аварга хадланч”-аар:
1. Борнуур сумын Балтын Банзрагч
2. Цээл сумын Баттөмөрийн Төрболд нарыг шалгаруулсан юм.

ХУВААЛЦАХ