Алдартнууд

Алдартнууд

753

Манай аймгаас урлаг соёл, төр нийгмийн зүтгэлтэн, салбар салбартаа тэргүүлсэн хөдөлмөрчид, спортын алдар цуутай тамирчид, дасгалжуулагчид, баяр цэнгэлийн манлай болсон хүчит бөхчүүд, их уяачид, мэргэд, эрдэмтэн судлаачид олон төрөн гарсан.

Нийтдээ Монгол улсын баатар -2,  Хөдөлмөрийн баатар- 55,  Ардын цолтон -23,  төрийн шагналт 13, 200-иад салбар салбарын гавьяат цолтон, ШУ-ны акедемич- 6, доктор профессер 150 гаруй, тод манлай уяач -3, манлай уяач -20, улсын аварга цолтой бөх -3, арслан цолтон -6, Монгол улсын заан -14, харцага цолтон -4, начин цолтон- 35 төрөн гараад байна..

МОНГОЛ УЛСЫН БААТАР

  1.   Д.Самдан /1918-1939/ Төв Борнуур
  2.   Б.Цог /1912-1989/  Алтанбулаг

 

МОНГОЛ УЛСЫН ХӨДӨЛМӨРИЙН БААТРУУД

¹ Нэрс Он Сумын нэр
1 А.Авирмэд 1927-1997 Төв Бүрэн
2 Ц.Цэрэн-Очир 1933 Төв Жаргалант
3 Э.Туваан 1925 Архангай, Төв Угтаал
4 С.Цагааншүхэрт   Архангай, Төв Жаргалант
5 Д.Долгор 1920-1975 Өвөрхангай, Төв Жаргалант
6 Ц.Сандагдалай   Дорнод, Төв Жаргалант
7 С.Бадамсүрэн 1923-1993 Булган, Төв Борнуур
8 Н.Нацагдорж 1935 Төв Эрдэнэ
9 Н.Батдорж 1937-1967 Төв Жаргалант
10 С.Гомбо 1892 Төв Жаргалант
11 Б.Жанчив 1926-1997 Завхан, Төв Жаргалант
12 Ч.Шаравдорж 1937 Увс, Төв Жаргалант
13 Н.Дэмбэрэлдорж 1925 Төв Баянзүрх
14 Ж.Самбуу 1895-1972 Төв Бүрэн
15 Д.Дарамжав 1911-1988 Хөвсгөл, Төв Батсүмбэр
16 Г.Содномдагва 1914-1973 Төв Эрдэнэсант
17 Д.Аръяа 1922-2002 Сүхбаатар, Төв Жаргалант
18 Д.Намсрай 1934-1974 Төв Борнуур
19 С.Чакий 1923 Баян-Өлгий, Төв Иххайрхан
20 Б.Төмөрдорж 1923-1999 Төв Батсүмбэр
21 Г.Алтанхүү 1943-2005 Ховд, Төв Угтаал
22 С.Надмид 1926-1987 Завхан, Төв Гачуурт
23 Г.Зина 1940 Увс, Төв Гачуурт
24 Я.Должинжав 1937-1988 Хөвсгөл, Төв Батсүмбэр
25 Б.Ажваа 1929 Төв Баян-Өнжүүл
26 М.Чойжамц 1941 Архангай, Төв Жаргалант
27 Ч.Дугарсүрэн 1937 Төв Жаргалант
28 Б.Батчулуун 1933-1981 Баянхонгор, Төв Угтаал
29 Н.Дашням 1922-2007 Говь-Алтай, Төв Жаргалант
30 Н.Намжиг 1928 Архангай, Төв Баяндэлгэр
31 П.Базаррагчаа 1930 Төв Эрдэнэсант
32 П.Пашка 1941 Завхан, Төв Архуст
33 Т.Сүрэнхүү 1921-2003 Төв Эрдэнэсант
34 Ц.Хорлоо 1931 Төв Батсүмбэр
35 Ж.Пүрвээ 1925-1991 Хөвсгөл, Төв Батсүмбэр
36 Ч.Баяраа 1944 Төв Угтаал
37 М.Чимгээ 1943 Говь-Алтай, Төв Борнуур
38 Х.Амармэнд 1948 Төв Батсүмбэр
39 Ж.Сүрэнхүү 1949 Төв Сэргэлэн
40 П.Оюун 1935 Төв Батсүмбэр
41 Г.Чунаг 1934 Ховд, Төв Борнуур
42 Ц.Батдэлгэр 1952-2003 Өвөрхангай, Төв Эрдэнэсант
43 Г.Батмөнх 1938 Төв Лүн
44 О.Галт 1941 Төв Жаргалант
45 Г.Амаржаргал 1942 Төв Эрдэнэсант
46 С.Балдорж 1948 Төв Дэлгэрхаан
47 М.Даш 1931-2001 Төв Баянцагаан
48 С.Наранцэцэг 1948 Төв Баянцогт
49 М.Бачираа 1956 Архангай, Төв Жаргалант
50 Т.Лувсанцэрэн 1956 Төв Баян-өнжүүл
51 Ж.Мөнхбат 1941 Төв Эрдэднэсант
52 Г.Гомбосүрэн 1918-2004 Төв Бүрэн
53 Р.Раш 1953 Дундговь, Төв Дэлгэрхаан
54 Н.Лхагвадорж 1953 Төв Эрдэнэ
55 Л.Цогзолмаа 1924 Төв Угтаал

 

МОНГОЛ УЛСЫН АРДЫН ЦОЛТНУУД

  1.   З.Цэндээхүү /1905-1980/ Төв Бор-Өндөр /Алтанбулаг/
  2.   Д.Цэрэндулам /1910-1999/ Төв Лүн
  3.   Ж.Данзан /1909-1988/ Төв Алтанбулаг
  4.   Д.Дамдинсүрэн /1914-1996/ Төв Дэлгэрхаан
  5.   Л.Мөрдорж /1919-1996/ Төв Сэргэлэн
  6.   О.Ганбаатар /1944/ Төв Угтаал
  7.   Т.Цэнд-Аюуш /1927-2004/ Төв Батсүмбэр
ХУВААЛЦАХ

Сэтгэгдэл байхгүй байна.

Сэтгэгдэл бичих